Sataedun ensimmäinen HTA-arviointi ylitti odotukset kone- ja tuotantotekniikan alalla

Julkaistu:
Satakunnan kauppakamarin toimitusjohtaja Minna Nore luovuttaa auditointitodistuksen koulutuspäällikkö Olli-Pekka Ojalaiselle.
Satakunnan kauppakamarin toimitusjohtaja Minna Nore luovuttaa HTA-arvioinnin todistuksen koulutuspäällikkö Olli-Pekka Ojalaiselle.

Kone- ja tuotantotekniikan henkilöstömme ja johtomme juhlivat perjantaina 27.2.- Hyväksytysti työelämäauditoitu, HTA-arvioinnin tulosraporttia. Sataedun ensimmäinen HTA-arviointi oli myös maakunnassa ensimmäinen ammatillisen koulutuksen arviointi. Satakunnan ja Rauman kauppakamarien helmikuun alussa tuottama auditointi oli erittäin työelämälähtöinen. Johtaja Matti Isokallion sanoin ”Vahvistamme työelämäyhteistyötä, jotta pystymme palvelemaan työelämää paremmin”.

Kuusi työelämän edustajaa arvioivat asteikolla 1–4 opetukseen ja työelämän yhteistyöhön liittyviin kysymyksiin saamiaan vastauksia. Erityisen yksimielisiä arvioijat olivat siitä, miten alan opettajat myötävaikuttavat opiskelijoiden työllistymiseen. Sen saamien arviointien keskiarvo on maksimi, tasan 4,00.

Kiitosta saivat opettajien motivoitunutja aidosti opiskelijoita tukeva ote sekä yksilöllisten tarpeiden huomioiminen. Myös hyvä ilmapiiri, aktiivinen verkostoituminen ja vahva ymmärrys kansainvälistymisen merkityksestä opinnoissa ja työelämässä nousivat arvioinneissa vahvasti esiin.

Kuohuvaa onnistuneen arvioinnin päätteeksi. Piccolopulloja kilistelmässä kone- ja tuotantotekniikan opettajat, Satakunnan kauppakamarin edustajat ja Sataedun johtoa.

Hyvät tulokset innostavat kehittämään lisää

Teknologia-opintoalan koulutuspäällikkö Olli-Pekka Ojalainen ei yllättynyt hyvistä arvioista.

– Arvioinnin tulokset eivät tulleet yllätyksenä, koska me teemme todella hyvää työtä. Luonnollisesti olen ylpeä meidän osaavasta henkilöstöstämme. Meillä on kone- ja tuotantotekniikalla ja ylipäätään kaikilla teknologia-aloilla hyvä pöhinä, Olli-Pekka Ojalainen kertoo.

Vaikka auditoinnin tulos oli hyvä, löytyy aina myös kehittämiskohteita.

– Valitsimme kehittämiskohteeksi yritysyhteistyön kehittämisen ja lisäämisen. Haluamme kertoa laajemmin Sataedun yrityksille tarjoamista koulutuksista ja palveluista, uudistuvasta työpaikkaohjaajakoulutuksesta sekä perustettavasta työelämäfoorumista. Tärkein tehtävämme on kouluttaa yritysten tarvitsemaa osaavaa työvoimaa.

  • Opetuspaikka:
  • Jatkuva haku
  • Hakuaika: -
  • Opetus alkaa:

Lue lisää

Kysy lisätietoa:

Sataedu yhteyshenkilö