Odotamme innolla ensimmäisen Hyväksytysti työelämäauditoitu, HTA-auditointimme tuloksia. Perjantaina 6.2. Ulvilassa järjestetyn kone- ja tuotantotekniikan koulutuksen auditoinnin mahdollistivat Satakunnan ja Rauman kauppakamarit sekä kuusi yritysten edustajaa.
– On helppo ymmärtää, miksi meillä on isojen telakkauutisten aikaan arvioinnin kohteena juuri kone- ja tuotantotekniikka, maakunnan kannalta keskeinen ala. Kone- ja tuotantotekniikan koulutusalamme haluaa palvella alueemme yritysten tarpeita paremmin ja tällä auditoinnilla haemme vauhtia ja vuoropuhelua kehittämiseen, totesi Satakunnan koulutuskunnan johtaja Matti Isokallio auditoinnin avauksessa.

Sujuvasti edennyt auditointi oli tunnelmaltaan avoin ja keskusteleva. Työelämän edustajat arvioivat alan opettajilta ja koulutusohjaajalta kuulemiaan vastauksia numeroin ja sanallisesti. Ala valitsee valmistuvista arvioinneista yhden kehittämiskohteen.

Hyvä osaaminen ja ilmapiiri säteilevät laajalle
Varsinaisia tuloksia vielä täytyy odotella jonkin aikaa, mutta myönteisiä arvioita kuultiin jo vähän tilaisuuden lopussakin. Palautteessa todettiin muun muassa, että kaiken kuullun perustella on helppo ymmärtää, miksi Sataedu on valittu opetus- ja kulttuuriministeriön ammatillisen koulutuksen toiminnanohjauskokeiluun.
Esiin nousivat myös seuraavat havainnot:
Alalla on hyvä työilmapiiri ja keskusteleva työkulttuuri. Asioita on pohdittu ja kehittämiskohteita on tunnistettu.
Pitkän kokemuksen omaavilla opettajilla on edelleen halu kouluttautua lisää työnsä ohessa.
Nuorista puhutaan positiivisesti. Opettajilla on usko opiskelijoiden osaamiseen, ja apua tarvitsevaa autetaan. Hyvä boogi, se säteilee opiskelijoihin ja heitä tuetaan systemaattisesti.
Vaikka tarkoitus oli auditoida kone- ja tuotantotekniikan koulutusta ja toimintatapoja, moni auditoija huomasi samalla auditoivansa myös työelämää. Sitä, miten työelämä voi puolestaan palvella koulutusta enemmän.

HTA-auditoinnin järjestäjät, auditoijat, vastaajat ja auditointia seurannut johto yhteiskuvassa.