Suomi Areenalle Kultainen Venla ehdokkuus –Sataedun tiimi kuvaajana

Julkaistu:

Sataedun elokuva- ja tv-ala on osallistunut SuomiAreenan tuotantoihin jo yli kymmenen vuoden ajan.

Suomi Areenan tuotantoon osallistuu vuosittain noin 25 Sataedun opiskelijaa ja alumnia. Sataedun tiimi kuvaa ja striimaa tapahtumaviikon aikana kaikilla lavoilla.

Sataedun tiimin kuvaama ohjelma Kultainen Venla 2025 -ehdokkaana

SuomiAreenan kesällä 2025 tuottama “SuomiAreena esittää: Julija Navalnaja” on valittu Kultainen Venla 2025 -kilpailun event-ohjelma-kategoriaan. Ohjelman kuvasi Sataedun opiskelijatiimi.

Ehdokkuus on merkittävä tunnustus ohjelmalle, joka oli yksi kesän 2025 SuomiAreenan huipentumista.

Kultainen Venla -ehdokkuus on erityinen saavutus koko tiimille

Voittoa toivotaan, mutta jo ehdokkuus on saavutus

Media-alan lehtori Taru Tuomisto kertoo, että tuotannon Kultainen Venla -ehdokkuus on iloinen yllätys ja erityinen saavutus koko tiimille.

– Venäjän opposition keulahahmo Julija Navalnajan keskustelu kuvattiin kahdella kameralla. Kuvaajat ja muu tiimi ovat ilahtuneet ehdokkuudesta. Voittoa toivotaan tietysti kovasti, mutta jo ehdokkuus näyttää kuvaajien CV:ssä hyvältä.

– MTV Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Jaakko Loikkasen ja Julija Navalnajan keskustelun kuvaustyö tehtiin kuin muutkin. Vieraan merkittävyydestä huolimatta meidän näkökulmastamme työssä oli yllättävän vähän poikkeavaa.

Varmasti opiskelijat muistavat tämän pitkään, vaikka meidän alallamme se hienoin juttu on aina vielä edessäpäin!

Taru Tuomisto, Sataedu, media-alan lehtori

SuomiAreenan kuvat: Maarit Laakkonen

Lisätietoja

Ehdokkuuden perustelut ja järjestäjien tunnelmat SuomiAreenan uutisesta.

  • Kultainen Venla -yleisöäänestys on avoinna 12.12.–13.1.
  • Tulokset julkaistaan 26.1. järjestettävässä Kultainen Venla -gaalassa.

Eri sarjojen ehdokkaat ovat jo nähtävissä.

Kiinnostuitko alan koulutuksesta?

Katso lisätietoja tutkintosivulta