Croissantteja, koulumajoitusta ja rohkeutta –matkamme Ranskaan

Julkaistu:

Miltä tuntuisi lähteä ulkomaille opiskelemaan – vaikka vähän jännittäisi? Me saimme mahdollisuuden osallistua hankematkalle Ranskaan ja saimme kokemuksia, joita ei olisi kohdannut tavallisella lomareissulla.

Lähdimme matkaan uteliaina ja hieman jännittyneinä. Ranskan kulttuuri kiinnosti meitä, mutta erityisesti halusimme nähdä, millaista koulunkäynti ja arki ovat toisessa maassa.

Tavoitteena oli myös kehittää kielitaitoa, kansainvälistä osaamista ja rohkeutta toimia vieraassa ympäristössä.

Matka oli melko lyhyt, mutta opimme sen aikana yllättävän paljon

Tutustuimme ranskalaiseen kouluun, opetustapoihin ja koulun arkeen. Huomasimme nopeasti, että kaikki ei toimi kuten Suomessa.

Yksi suurimmista yllätyksistä oli se, että osa opiskelijoista myös asui koululla. Ajatus tuntui aluksi oudolta, mutta avasi hyvin sitä, miten erilaisia koulut voivat olla eri maissa.

Myös ruokakulttuuri oli erilainen kuin mihin olemme tottuneet. Aamupala oli joka aamu samanlainen: croissanttia ja patonkia. Siihen tottui nopeasti.

”Salut y merci beaucoup!”

Opimme myös vähän ranskaa – ainakin sen verran, että osasimme tervehtiä ja kiittää.

Yksi matkan opettavaisimmista asioista liittyi kieleen. Huomasimme, että ranskalaiset eivät puhuneet englantia niin paljon kuin olimme odottaneet -tai toivoneet. Se jännitti aluksi, mutta pakotti myös meidät käyttämään rohkeammin omaa kielitaitoamme. Vaikka kaikkea ei osannut täydellisesti, pärjäsimme silti. Se toi paljon varmuutta ja rohkeutta tulevaa varten.

Ystävän kanssa voi jakaa kokemuksen

Parasta matkassa olivat hyvä yhteishenki, sujuvat matkat ja opettajien jatkuva tuki. Opettajat olivat aidosti mukana, neuvoivat, huolehtivat ja kyselivät, miten meillä meni. Myös se, että matkalle pääsi yhdessä hyvän kaverin kanssa, teki kokemuksesta vielä paremman.

Reissu jännitti etukäteen. Uudet ihmiset, majoitus ja tiivis päiväohjelma mietityttivät. Jännitys kuitenkin katosi nopeasti, ja tilalle tuli tunne siitä, että tämä on juuri sellainen kokemus, joka kannattaa kokea. Oman mukavuusalueen ulkopuolelle meneminen vahvisti itseluottamusta ja sai uskomaan enemmän itseensä.

Ainoa selkeä haaste matkalla oli vapaa-ajan vähyys. Päivät olivat täynnä ohjelmaa, eikä omaa aikaa ollut paljoa. Silti kokonaisuus oli mielenkiintoinen ja hyvin järjestetty, eikä tekeminen loppunut kesken.

Jos matkalle lähteminen mietityttää, meidän vinkkimme ovat yksinkertaiset:

  • tarkista ajoissa, että passi on voimassa
  • pakkaa mukaan vain tarpeellinen
  • pakkaa mukaan myös välipalaa

Matkalla ei tarvitse pärjätä yksin, sillä ryhmä ja opettajat ovat koko ajan tukena.

Kaiken kaikkiaan matka Ranskaan oli meille todella hyvä kokemus.

Lähtisimme mielellämme uudelleen, vaikka toiseen maahan.

Suosittelemme kansainväliseen toimintaan ja matkoille osallistumista kaikille opiskelijoille, vaikka matkustaminen tai kielitaito jännittäisi.

Usein ne asiat, jotka jännittävät eniten, opettavat eniten.

Odotamme myös innolla ranskalaisten vastavierailua Suomeen, jolloin pääsemme näyttämään, millaista opiskelu ja koulukulttuuri täällä ovat.

Aino ja Laura, Sataedun lähihoitajaopiskelijat

Mukana hankematkalla olivat Sataedusta koulutusohjaaja Nora ja opinto-ohjaaja Piia.